Świnka skarbonka czy lokata bankowa?

Najpierw należałoby zacząć chyba od pytania, czy warto oszczędzać albo czy w ogóle w dzisiejszym świecie da się zaoszczędzić większa sumę pieniędzy? Ceny ciągle rosną, wydatków mamy co nie miara, dlatego trudno czasami odłożyć pieniądze. Poza tym na każdym kroku krzyczą do nas oferty kredytów, które możemy zaciągnąć, pożyczek chwilówek itd. Propozycje są kuszące, bo czemu by nie skorzystać, gdy przyjdzie mały finansowy kryzys? Po co oszczędzać, skoro gdy zajdzie taka potrzeba, możemy dostać pieniądze właściwie od ręki?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, choć niejednoznaczna. Każdy ma swój pogląd na tę sprawę. Faktem jednak jest, że jakikolwiek kredyt czy pożyczka nam się po prostu nie opłaca. Nigdy przecież nie oddajemy tyle, ile dostaliśmy, zawsze musimy trochę stracić. Poza tym spłacanie kredytu czy pożyczki jest dla nas mniejszym lub większym obciążeniem. Trzeba później wygospodarować pieniądze na ich spłatę. Tymczasem nawet niewielka suma pieniędzy, jaką zaoszczędzimy, jest dla nas rezerwą, ratuje nas w niespodziewanych sytuacjach losowych. Nie trzeba odkładać dużo, ważne, by robić to systematycznie, nawet, jeśli mają być to naprawdę drobne kwoty. Rodzi się teraz kolejne pytanie: co wybrać – lokatę bankową czy kopertę w szufladzie z dokumentami? Wszystko tak naprawdę zależy od nas.

Jeśli mamy na tyle silną wolę, by dotrzymać danego sobie słowa, że nie weźmiemy z koperty ani grosza na wydatek inny niż zaplanowany, możemy oszczędzać w domu. Jeśli jednak wolelibyśmy tylko mieć świadomość posiadania pieniędzy, bez ich fizycznej obecności obok nas, lepiej zdecydować się na lokatę. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania: wybór dobrej lokaty może przynieść nam zysk. Niezbyt duży, ale zawsze to kilkanaście złotych więcej dla nas. Trzeba jednak dobrze rozejrzeć się w ofertach bankowych i dokładnie przemyśleć, która lokata naprawdę się opłaca. Ważna jest przede wszystkim wysokość oprocentowania. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w tych sprawach, śmiało możemy prosić ekspertów bankowych, aby wszystko nam dokładnie wytłumaczyli. Rankingi i porównania ofert bankowych dotyczące lokat pojawiają się w Internecie bardzo często, więc możemy czerpać informacje na bieżąco.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste kwiecień 2024
Najlepsze konta dla firm kwiecień 2024
Najlepsze kredyty gotówkowe kwiecień 2024
Najlepsze chwilówki online kwiecień 2024
Najlepsze kredyty samochodowe kwiecień 2024
Najlepsze kredyty dla firm kwiecień 2024

Zostaw komentarz