Co to jest bank komercyjny?

Banki komercyjne są niezwykle popularne w naszym kraju. W przeciwieństwie do wyspecjalizowanych instytucji finansowych, te są bardziej uniwersalne, a przede wszystkim przeznaczone są do obsługi klienta masowego. Oznacza to, że każdy z nas może korzystać z usług takiego banku, właściwie znajdziemy w nim wszystko, co aktualnie nas interesuje.

Definicja określa, że bank komercyjny jest instytucją, która profesjonalnie zajmuje się obrotem i organizowaniem pieniędzy, jednak w bardzo ważnej relacji, na przykład bank- klient. Co ważne, te instytucje pozostają pod stałą kontrolą Banku Centralnego, który jest najważniejszą organizacją w kraju o tego typu przeznaczeniu. Oznacza to, że wszystkie banki mają obowiązek rozliczania się z wyższą instytucją, podlegają również jej regulacjom i zasadom.

Warto dodać, że banki komercyjne zostały powołane na podstawie Prawa bankowego. To właśnie ono określa wszystkie reguły funkcjonowania oraz szczegółowe zadania, jakie musi spełnić instytucja. Do najważniejszych trzeba zaliczyć oczywiście organizowanie i obracanie pieniędzmi, to bowiem stanowi podstawę działalności. Jednak Prawo Bankowe określa cele znacznie bardziej szczegółowo, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

Podstawowymi czynnościami, jakimi zajmuje się bank, jest udzielanie pożyczek i kredytów (sprawdź kredyty i pożyczki dla firm na informacjabiznesowa.pl). Stanowi to najważniejsze źródło utrzymania, jednocześnie zaś pozwala bankowi na spełnienie specyficznych potrzeb całego społeczeństwa. Jeżeli pragniemy zaciągnąć kredyt, nie ma sensu poszukiwanie instytucji wyspecjalizowanej, najlepiej bowiem znają się na tym banki komercyjne. Poza tym klienci mają możliwość zakładania kont, rachunków oszczędnościowych, lokat. Popularne staje się również korzystanie z szeroko rozumianych usług doradcy finansowego.

Banki komercyjne są nastawione przede wszystkim na zysk, należy jednak zaznaczyć, że działają jako punkty usługowe dla wszystkich ludzi. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Każdy z nas może zostać posiadaczem konta i karty płatniczej.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste maj 2024
Najlepsze konta dla firm maj 2024
Najlepsze kredyty gotówkowe maj 2024
Najlepsze chwilówki online maj 2024
Najlepsze kredyty samochodowe maj 2024
Najlepsze kredyty dla firm maj 2024

Zostaw komentarz