PIT-WZ a PIT-PFR – czym się różnią i jak działają?

Od początku roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą zlecić rozliczenie podatkowe fiskusowi. Należy podkreślić, że od bieżącego roku pracodawcy nie rozliczają już swoich pracowników – obowiązek więc ciąży na każdym indywidualnie. PIT-37 można wypełnić we własnym zakresie (skorzystaj z usług biura rachunkowego online na vat.co.pl), albo wybrać inną opcję i skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy – PIT-WZ lub PIT-PFR. Czym się różnią i jak to działa? Obie usługi umożliwiają uzyskanie wypełnionej wstępnie deklaracji, by czas rozliczenia skrócić do minimum.

PIT PFR dostępny jest od 15. marca i polega on na przekazaniu podatnikowi zeznania podatkowego, który po weryfikacji zaakceptuje zeznanie. Ta usługa dostępna jest już od 2015 roku, a dedykowana osobom składającym dotychczas do urzędu PIT-37 lub PIT-38. Dla osoby korzystającej z PFR dostępne są do wypełnienia pola związane z ulgą na dzieci, może być też uzupełniona sekcja dotycząca przekazania 1% podatku na dowolny cel czy wpisanie dodatkowych przychodów. Przygotowany PIT 37 skarbówka uzupełnia o dane pozyskane z PIT-11, PIT-8C czy PIT-R, a także PIT-40A/11A z organów rentowych. PIT-38 natomiast uzupełniony będzie o PIT 8C (rozliczamy tam przychody z kapitałów pieniężnych).

PIT WZ będzie można przekazać tylko do 16. kwietnia. Ta uproszczona metoda rozliczenia z US dostępna jest dla osób uzyskujących przychody i otrzymujących PIT-11 i PIT-8C. Jeśli przygotowana przez organ podatkowy wersja nie jest dla nas poprawna (czas oczekiwania na projekt formularza nie wynosi dłużej niż 5 dni od złożenia wniosku) nie akceptujemy jej i składamy samodzielnie wypełniony PIT-37. Opcja dostępna jest także dla pracujących na etacie, rozliczających się z małżonkiem czy małoletnim dzieckiem, również rencistów i emerytów. Można tu odliczyć ulgę na dzieci, rehabilitacyjną, przekazać na organizacje pożytku publicznego 1% swojego podatku.

Do uwierzytelnienia formularza konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego, Profilu Zaufanego czy danych autoryzujących. Zgłoszenie wniosku odbywa się za pośrednictwem Portalu Podatkowego, w przypadku PIT-WZ także za pośrednictwem bankowości elektronicznej, systemu e-Deklaracje czy aplikacji e-Deklaracje Desktop.

Z racji szybszego przygotowania formularza wiele bardziej opłaca się podatnikom PFR. Jednak z racji ograniczenia czasowego na to działanie nie pozostało nam zbyt wiele czasu. Zostaje więc PIT-WZ, którego czas zatwierdzenia upływa z końcem kwietnia.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste marzec 2023
Najlepsze konta dla firm marzec 2023
Najlepsze kredyty gotówkowe marzec 2023
Najlepsze chwilówki online marzec 2023
Najlepsze kredyty samochodowe marzec 2023
Najlepsze kredyty dla firm marzec 2023

Zostaw komentarz