W Polsce z leasingu korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców. Przedmiotem umów są głównie samochody – osobowe i ciężarowe/dostawcze, ale także maszyny, sprzęt biurowy, maszyny rolnicze a nawet nieruchomości. W przypadku leasingu należy liczyć się z wieloma opłatami, jakie trzeba będzie zapłacić. Mimo tego i tak leasing się opłaca.
Historia leasingu w naszym kraju jest krótka. Niemniej Polski Związek Leasingu podaje, że taką formą finansowania interesuje się wielu klientów, a tempo rozwoju branży jest imponujące. W pierwszym półroczu 2017 roku umowy leasingowe aż siedmiokrotnie przewyższyły wartość pożyczek inwestycyjnych udzielanych przez banki. Klientami firm leasingowych byli mali i średni przedsiębiorcy (72%). Prawdopodobnie dlatego, że do umowy leasingowej nie jest wymaganych tyle formalności co np. do kredytu na zakup samochodu. Nie ma potrzeby stosowania zabezpieczeń, a szereg zalet, w tym kwestie podatkowe, zachęcają firmy do takich form finansowania zakupów, bez uszczerbku na finansach i przede wszystkim zdolności kredytowej tak potrzebnej do wszelkich spraw bankowych.
Koszty leasingu
Do najważniejszych zaliczyć można opłatę początkową (nie jest zawsze wymagana, zwykle stanowi 1% ceny pojazdu). Niektóre firmy pobierają opłatę za rozpatrzenie wniosku. W ratach miesięcznych poza kapitałem spłacane są odsetki. Przy leasingu samochodu należy pamiętać o obowiązku ubezpieczenia, nie tylko OC ale i AC. Pakiet ubezpieczeń to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Często ubezpieczenie można zawrzeć za pośrednictwem firmy leasingowej – często przy grupowych ubezpieczeniach można liczyć na zniżki. Po spłacie zobowiązania możliwy jest wykup używanego pojazdu, za wcześniej ustaloną cenę. To przeważnie 1-5 % wartości samochodu. W trakcie użytkowania ponosić będziemy opłaty za usługi dodatkowe, tj. assistance, przeglądy, wymiana opon czy części.
Przy leasingu pojazdów trzeba wiedzieć, że podobnie jak w przypadku kredytu im dłuższy okres spłaty wybierzemy, tym niższe będą raty miesięczne. Niestety koszty związane z leasingiem będą wyższe (głównie jeśli chodzi o odsetki). Im wyższym wkładem własnym dysponujemy, tym opłaty będą mniejsze i to już od samego początku. Dodatkowo leasing niesie wiele korzyści podatkowych. W zależności od rodzaju, na jaki się zdecydujemy.
Najlepsze produkty w portalu BSE:
– Najlepsze konta osobiste grudzień 2022
– Najlepsze konta dla firm grudzień 2022
– Najlepsze kredyty gotówkowe grudzień 2022
– Najlepsze chwilówki online grudzień 2022
– Najlepsze kredyty samochodowe grudzień 2022
– Najlepsze kredyty dla firm grudzień 2022