Leasing samochodowy – ile kosztuje?

W Polsce z leasingu korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców. Przedmiotem umów są głównie samochody – osobowe i ciężarowe/dostawcze, ale także maszyny, sprzęt biurowy, maszyny rolnicze a nawet nieruchomości. W przypadku leasingu należy liczyć się z wieloma opłatami, jakie trzeba będzie zapłacić. Mimo tego i tak leasing się opłaca.

Historia leasingu w naszym kraju jest krótka. Niemniej Polski Związek Leasingu podaje, że taką formą finansowania interesuje się wielu klientów, a tempo rozwoju branży jest imponujące. W pierwszym półroczu 2017 roku umowy leasingowe aż siedmiokrotnie przewyższyły wartość pożyczek inwestycyjnych udzielanych przez banki. Klientami firm leasingowych byli mali i średni przedsiębiorcy (72%). Prawdopodobnie dlatego, że do umowy leasingowej nie jest wymaganych tyle formalności co np. do kredytu na zakup samochodu. Nie ma potrzeby stosowania zabezpieczeń, a szereg zalet, w tym kwestie podatkowe, zachęcają firmy do takich form finansowania zakupów, bez uszczerbku na finansach i przede wszystkim zdolności kredytowej tak potrzebnej do wszelkich spraw bankowych.

Koszty leasingu

Do najważniejszych zaliczyć można opłatę początkową (nie jest zawsze wymagana, zwykle stanowi 1% ceny pojazdu). Niektóre firmy pobierają opłatę za rozpatrzenie wniosku. W ratach miesięcznych poza kapitałem spłacane są odsetki. Przy leasingu samochodu należy pamiętać o obowiązku ubezpieczenia, nie tylko OC ale i AC. Pakiet ubezpieczeń to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Często ubezpieczenie można zawrzeć za pośrednictwem firmy leasingowej – często przy grupowych ubezpieczeniach można liczyć na zniżki. Po spłacie zobowiązania możliwy jest wykup używanego pojazdu, za wcześniej ustaloną cenę. To przeważnie 1-5 % wartości samochodu. W trakcie użytkowania ponosić będziemy opłaty za usługi dodatkowe, tj. assistance, przeglądy, wymiana opon czy części.

Przy leasingu pojazdów trzeba wiedzieć, że podobnie jak w przypadku kredytu im dłuższy okres spłaty wybierzemy, tym niższe będą raty miesięczne. Niestety koszty związane z leasingiem będą wyższe (głównie jeśli chodzi o odsetki). Im wyższym wkładem własnym dysponujemy, tym opłaty będą mniejsze i to już od samego początku. Dodatkowo leasing niesie wiele korzyści podatkowych. W zależności od rodzaju, na jaki się zdecydujemy.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste grudzień 2022
Najlepsze konta dla firm grudzień 2022
Najlepsze kredyty gotówkowe grudzień 2022
Najlepsze chwilówki online grudzień 2022
Najlepsze kredyty samochodowe grudzień 2022
Najlepsze kredyty dla firm grudzień 2022

Zostaw komentarz