Kredyt hipoteczny – kilka praktycznych rad

Słowo „kredyt” raczej nie wywołuje w nas pozytywnych emocji. Kojarzy się z zapożyczeniem, długiem do spłacenia, pamiętaniem o ratach… Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie, wymaga porządnego przemyślenia i ciągnie się za nami latami. Chcąc jednak mieć swój dom czy mieszkanie, często nie mamy wyjścia i tylko wzięcie kredytu umożliwi nam jego zakup. O czym należy pamiętać podczas składania wniosku o przyznanie takiego kredytu?

Po pierwsze, powinniśmy odwiedzić różne banki. Ważne jest to, aby nie ograniczać się do oferty tylko jednej placówki. Nawet jeśli ulotki czy rozmowa z ekspertem wskazują, że jedna z nich będzie dla nas najlepsza, nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jaka propozycja zostanie nam ostatecznie przedstawiona. Pozytywnie może być też odczytany fakt, jeśli zjawimy się w banku osobiście.

Trudno oczekiwać od każdego, by był bardzo zorientowany w tej dziedzinie. Jednak nawet wtedy, kiedy jesteśmy laikami, warto trochę poczytać, zanim udamy się do banku. Jeśli nie będziemy mimo wszystko potrafili negocjować, przedstawić własnego pomysłu, zawsze może nam przyjść do głowy ciekawe pytanie, które pewnie by się w niej nie pojawiło, gdybyśmy się wcześniej do takiego spotkania nie przygotowali.

W zależności od tego, jak wygląda nasz sytuacja finansowa, możemy postarać się o to, byśmy kredyt dzielili z jeszcze jedną osobą. Jeśli się na to zdecydujemy, musimy wziąć pod uwagę dwa kryteria: sytuację finansową tej osoby oraz jej wiek. Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, dlatego jeśli osoba, która my być współbiorcą jest osobą starszą, bank nie będzie patrzył na to połączenie przychylnie.

Inne kwestie, które warto mieć na uwadze, to okres spłacania kredytu oraz wysokość rat. Im dłuższy okres spłacania, tym mniejsze raty. Natomiast im raty równiejsze, tym mniej nasz domowy budżet narażony na drastyczne zmiany.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste listopad 2022
Najlepsze konta dla firm listopad 2022
Najlepsze kredyty gotówkowe listopad 2022
Najlepsze chwilówki online listopad 2022
Najlepsze kredyty samochodowe listopad 2022
Najlepsze kredyty dla firm listopad 2022

Zostaw komentarz