Koszty umowy leasingowej

Umowa leasingowa to bardzo popularna wśród przedsiębiorców forma nabycia pojazdu samochodowego przeznaczonego dla firmy bez konieczności zaciągania mniej korzystnego pod względem finansowym kredytu bankowego. Jednak decydując się na tego rodzaju rozwiązanie warto pamiętać, że podobnie jak produkty finansowe oferowane przez placówki bankowe również umowa leasingowa posiada często zgrabnie ukryte opłaty, które zwiększają koszt całkowity związany z jej zawarciem.

Przed podpisaniem umowy leasingowej warto wcześniej przeanalizować, czy będzie to bardziej korzystane rozwiązanie dla firmy niż zaciągnięcie zobowiązania finansowego przy wykorzystaniu promocyjnego kredytu. Ponadto koniecznie warto sprawdzić dostępne na rynku oferty leasingowe nawet przyjrzeć się wiarygodności firmy leasingowej.

Firmy leasingowe indywidualnie ustalają wartość marży oraz tak zwany składnik bazowy biorąc pod uwagę nie tylko wartość przedmiotu będącego podstawą umowy ale również długość jej trwania jak również ocenę samego leasingobiorcy. Oprócz tego rodzaju opłat do kosztów zawarcia umowy należy doliczyć proponowane przez leasingodawcę oprocentowanie. W obliczu dość niskich stóp procentowych, które z pewnością w najbliższym czasie ulegną podwyższeniu zdaniem specjalistów w zakresie finansów korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się wybór odsetek stałych.

Oprócz podstawowych opłat związanych z zawarciem umowy, firmy leasingowe często ustalają dodatkowe takie jak prowizja za udzielenie leasingu czy obowiązkowe ubezpieczenie, które w końcowych efekcie znacznie podwyższają jej koszt całkowity. W przypadku gdy przedmiotem umowy jest samochód w umowie może również pojawić się zapis dotyczący dodatkowej opłaty gdy przekroczony zostanie wskazany przez leasingodawcę limit kilometrów bądź w przypadku wyjazdu będącym w leasingu pojazdem w służbową podróż zagraniczną.

Ze względu na ukryte w umowie koszty dodatkowe warto ją przed podpisaniem dokładnie przeanalizować, a nawet zwrócić się z prośbą do firmy leasingowej o dokładne wyliczenie kosztów całkowitych, by nie być później niemile zaskoczonym wysokością raty leasingowej.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste marzec 2023
Najlepsze konta dla firm marzec 2023
Najlepsze kredyty gotówkowe marzec 2023
Najlepsze chwilówki online marzec 2023
Najlepsze kredyty samochodowe marzec 2023
Najlepsze kredyty dla firm marzec 2023

Zostaw komentarz