Dlaczego Polakom tak ciężko oszczędzać?

Każdy z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że warto oszczędzać pieniądze, jednak nie jesteśmy w tej kwestii zbyt mocni, tylko połowa Polaków buduje zaplecze finansowe. Wiele osób tłumaczy, że nie może pozwolić sobie na oszczędzanie ze względu na niskie dochody, przy czym prawda jest taka, że możemy robić to niezależnie od tego, ile zarabiamy.

W procesie oszczędzania najważniejszą kwestią jest systematyczność oraz samodyscyplina. Niejednokrotnie bywa tak, że osoby zarabiające mniej posiadają większe zaplecze finansowe, od tych, którzy mają wprawdzie wyższe dochody, ale kompletnie nie potrafią zapanować nad własnym budżetem. Odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi, kontrolowanie wydatków oraz eliminowanie tych, które są zbędne, sprawia, że mamy nadwyżkę w domowym budżecie.

Problemy z oszczędzaniem mogą mieć osoby z tendencją do wydawania pieniędzy, jednak nie jest powiedziane, że są one skazane na niepowodzenie. Kolejną ważną kwestią jest to, że po prostu przyzwyczailiśmy się do zaciągania kredytów i pożyczek i to w nich widzimy ratunek w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Wydawanie pieniędzy należących do banku nie jest najlepszym pomysłem, pamiętajmy, że w tym wypadku będziemy zobowiązani oddać wyższą kwotę, niż pożyczyliśmy, co generuje dodatkowe straty.

Polakom nie chce się oszczędzać jeszcze z jednego względu – bo są bardzo niecierpliwi i wolą dostać mniej, niż poczekać i sięgnąć po więcej, specjaliści określają to dyskontowaniem hiperbolicznym. Nie zawsze jesteśmy w stanie postępować zdroworozsądkowo; dzisiejsze tempo życia sprawia, że stajemy się coraz bardziej niecierpliwi i nie lubimy czekać. Bardzo często stosujemy też złą taktykę, pieniądze które chcemy odłożyć warto wpłacić na osobne konto od razu po otrzymaniu wynagrodzenia, natomiast wiele osób czeka do końca miesiąca z nadzieją, że zostanie im kilka groszy w kieszeni, przeważnie nie zostaje. Mając do dyspozycji uszczuplony budżet sprawa jest jasna, wydajemy tyle, ile nam zostało po odliczeniu rachunków, czynszu, pieniędzy na jedzenie itp. Postępując w ten sposób, naprawdę zaczniemy oszczędzać, a nie tylko myśleć o oszczędzaniu.

Oszczędzanie to żmudny proces, który wymaga samozaparcia oraz regularności, jednak można się tego nauczyć. Po przeanalizowaniu wydatków można sporządzić specjalny harmonogram, który będzie nas informował o wydatkach i oszczędnościach w danym miesiącu. Nie poddawajcie się po pierwszej czy drugiej nieudanej próbie – z czasem odkładanie wejdzie Wam w krew i nie będzie to takie ciężkie ani skomplikowane jak na początku.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste marzec 2023
Najlepsze konta dla firm marzec 2023
Najlepsze kredyty gotówkowe marzec 2023
Najlepsze chwilówki online marzec 2023
Najlepsze kredyty samochodowe marzec 2023
Najlepsze kredyty dla firm marzec 2023

Zostaw komentarz