Kredyt samochodowy nie zawsze tańszy od gotówkowego

Kupując samochód zwykle wspomagamy się środkami z kredytu – trudno odłożyć na ten cel pieniądze. Do wyboru pozostaje nam kredyt samochodowy – uważany za bardziej opłacalny w tym przypadku, albo tradycyjny kredyt gotówkowy. Kiedy opłaca się wziąć takie kredyty?

Kredyt samochodowy jest najczęściej niżej oprocentowany w porównaniu z kredytem gotówkowym (sprawdź kredyty samochodowe online na kredyt.samochodowy.com.pl). Skąd taka różnica? Grupa kredytów tzw. celowych, w skład których wchodzi kredyt samochodowy jest dla banku mniej ryzykowna, niż kredyty gotówkowe. Wynika to z szeregu stosowanych wówczas zabezpieczeń. Stąd banki mogą pozwolić sobie na mniejsze odsetki, w zamian za zastosowanie zastawu rejestrowego, cesji praw z polisy AC czy ubezpieczenia dodatkowego. W przypadkach zaprzestania spłaty takiego kredytu bank i tak odzyska to, co mu się należy wykorzystując dokonane zabezpieczenia. Zastaw uprawnia bowiem bank do przejęcia pojazdu i po sprzedaży (zwykle za niższą niż rynkowa cenę) odzyska swoje środki. Przewłaszczenie gwarantuje mu 49% udziału w zakupionym pojeździe, więc kredytobiorca bez wiedzy i zgody banku nie będzie mógł sprzedać samochodu w dowolnej chwili. Cesja praw polisy AC ułatwia bankowi odzyskanie należności w przypadku uszkodzenia czy kasacji pojazdu. Ubezpieczyciel nie wypłaci wówczas pieniędzy z AC jego posiadaczowi, a w pierwszej kolejności zaspokoi należne bankowi kwoty. Oczywiście wszystkie te zabezpieczenia nie do końca ułatwiają działanie kredytobiorcy, ograniczając dowolność jego działań związanych np. z przeniesieniami prawa własności.

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku samochodów używanych chociażby, albo w sytuacji, gdy nie do końca jesteśmy zgodni z działaniami dotyczącymi wymaganych przez bank zabezpieczeń w kredycie samochodowym, czy są one dla nas niewygodne. Nie bez znaczenia pozostaje tu także wymuszony obowiązek ubezpieczenia auto casco tak kupowanego samochodu. Przy kredycie gotówkowym, mimo że oprocentowanie jest zwykle wyższe niż w kredycie samochodowym, bank nie narzuca aż takich zabezpieczeń. Wiadomym jest, że ubezpieczenie AC jest dodatkowym kosztem, z którego część klientów kupujących samochody używane nie chce korzystać. Przy obecnie rosnących cenach takich ubezpieczeń cena kredytu gotówkowego może być de facto niższa, nawet mimo wyższych odsetek takich zobowiązań. Za kredytem gotówkowym może przemawiać także fakt związany z koniecznością zgromadzenia większej liczby niezbędnych dokumentów – formalności mogą ciągnąć się stosunkowo długo, więc tradycyjny kredyt będzie szybszym rozwiązaniem.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste grudzień 2022
Najlepsze konta dla firm grudzień 2022
Najlepsze kredyty gotówkowe grudzień 2022
Najlepsze chwilówki online grudzień 2022
Najlepsze kredyty samochodowe grudzień 2022
Najlepsze kredyty dla firm grudzień 2022

Zostaw komentarz