Jak sprawdzić liczbę punktów karnych – profil zaufany

Kierowcy, którzy chcą sprawdzić liczbę punktów karnych mogą zrobić to w każdym komisariacie Policji, a od 24 kwietnia 2017 roku także korzystając z pomocy systemu CEPIK 2.0 z wykorzystaniem założonego konta i Profilu Zaufanego.

Komisariat Policji

Każdy, kto chce uzyskać informacje na temat ilości punktów na swoim koncie może udać się do najbliższej jednostki Policji, wylegitymować się dowodem osobistym i zapytać o stan konta. Na miejscu można dostać także zaświadczenie zawierające informacje o liczbie zgromadzonych punktów karnych, np. dla celów służbowych (wielu pracodawców wymaga takiej informacji od kierujących pojazdami służbowymi). O ile ustna informacja nie kosztuje nic, to za zaświadczenie trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 17 zł (w kasie urzędu gminy/miasta w jakim znajduje się komisariat Policji lub przelewem na rachunek UG/UM).

Przez Internet

Chcąc uzyskać informacje o punktach karnych konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który ma potwierdzić nasza tożsamość. Profil można założyć chociażby za pośrednictwem bankowości internetowej – wiele banków uruchomiło taką opcję dla swoich klientów. Druga możliwość dotyczy wyłącznie posiadaczy certyfikatu kwalifikowanego. Sam profil służy wielu innym czynnościom online na portalach PUE ZUS, ePUAP czy CEiDG.

Czym jest profil zaufany?

To zbiór wszelkich informacji o użytkowniku. Dzięki profilowi można podpisać dokumenty, na zasadach identycznych jak własnoręcznie, bez konieczności wizyty w wielu urzędach. Jeśli już dysponujemy podpisem elektronicznym można wnosić online o sprawdzenie ilości punktów na swoim koncie – nie ma możliwości sprawdzenia nikogo innego.

Wystarczy zatem zalogować się na obywatel.gov.pl. i wcisnąć opcję „sprawdź swoje punkty karne”. System przekieruje nas na stronę profilu zaufanego, po zalogowaniu nastąpi przeniesienie do poprzedniej strony serwisu. Informacja o liczbie punktów wyświetla się od razu, można ja pobrać i wydrukować ( wyświetla się w formacie PDF) Nie jest to jednak dokument urzędowy. Baza aktualizowana jest raz dziennie, zatem wszelkie dane są bardzo aktualne. Pozyskanie takiej informacji jest dla nas bezpłatne.

Najlepsze produkty w portalu BSE:
Najlepsze konta osobiste marzec 2023
Najlepsze konta dla firm marzec 2023
Najlepsze kredyty gotówkowe marzec 2023
Najlepsze chwilówki online marzec 2023
Najlepsze kredyty samochodowe marzec 2023
Najlepsze kredyty dla firm marzec 2023

Zostaw komentarz